Podologiczny pedicure to zabieg specjalistyczny, który zdecydowanie różni się od pedicure kosmetycznego. Ten drugi to typowy zabieg estetyczny. W zabiegu podologicznym specjalista dąży do poprawy stanu zdrowia stóp odpowiednio dobraną terapią. Jest to zabieg leczniczy.
Podstawowy zabieg podologiczny to zabieg mający na celu pielęgnację skóry oraz paznokci u stóp. Zabieg rozpoczyna się od szczegółowej konsultacji. Konsultacja i dokładny wywiad są kluczem do prawidłowej diagnostyki oraz oceny jakie czynniki wpływają na powstawanie takich zmian jak odciski, modzele, pękające pięty czy też wrastające paznokcie. Następnym etapem zabiegu jest opracowanie podeszwy z zrogowaceń , usunięcie odcisków i modzeli, jeśli występuje taka potrzeba, a następnie opracowanie płytki paznokciowej (skrócenie i wypolerowanie). Specjalista po wykonaniu podstawowego zabiegu podologicznego dobiera odpowiednie preparaty do pielęgnacji.
Jak często należy wykonywać zabieg?
Zabieg u podologa należy do zabiegów profilaktycznych i w trosce o kondycję stóp powinien być wykonywany regularnie co ok 4 – 8 tygodni przez cały rok. Czas pomiędzy zabiegami jest uzależniony od aktualnej kondycji skóry stóp. Specjalista podczas podstawowego zabiegu podologicznego może oprócz klasycznego pedicure wykonać również aplikacje klamry na wrastające paznokcie czy też usunąć odcisk, modzele. Zabieg wykonuje się w technice na sucho aby dokładnie widać jakie deformacje i nieprawidłowości występują na stopach.
Pedicure podologiczny przeznaczony jest dla osób, które cierpią z powodu:
- odcisków,
- modzeli,
- chorób stóp typu: grzybica, łuszczyca, brodawki,
- wrastających i wkręcających się paznokci,
- pękających pięt,
- uszkodzonych, grubych i zdeformowanych paznokci,
- nadpotliwości, oraz nadmiernej suchości
- stopy cukrzycowej, reumatycznej itp.
Specjalista przeprowadza zabieg bardzo ostrożnie z zachowaniem wszelkich zasad higieny, zawsze informuje i uczy pacjenta, w jaki sposób powinien dbać o swoje stopy, dobierając odpowiednie kosmetyki, wkładki, obuwie.