Zamykanie naczynek – satysfakcjonujący efekt
Laser Nd:Yag (1064nm) włoskiej marki Bios posiada unikalne właściwości, które umożliwiają wywołanie niemożliwych do uzyskania innymi metodami efektów w żywej tkance. Mechanizm działania polega głównie na podgrzaniu zmiany chorobowej do wystarczająco wysokiej temperatury, aby spowodować jej zniszczenie i usunięcie z tkanki. Urządzenie umożliwia skuteczne zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych na twarzy, popularnie zwanych naczynkami lub pajączkami. Równocześnie redukuje objawy rumienia często towarzyszące naczynkom. Zabieg wykonywany jest przez lekarza.
Drugą metodą jest zamykanie naczyń krwionośnych za pomocą urządzenia iPulse I200+. Jest ona skuteczna przy naczyniach większych niż 0,1mm i mniejszych niż 1mm. Zabieg wykonywany jest przez kosmetyczkę/kosmetologa.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
- ciąża,
- stosowanie sterydów,
- bielactwo, łuszczyca, padaczka,
- skłonność do powstawania keloidów,
- choroby immunosupresyjne, cukrzyca,
- opalenizna – min 1 miesiąc po opalaniu,
- okres 6 miesięcy od stosowania Roaccutanu, Izoteku,
- zioła- dziurawiec, nagietek , Deprim, Figura2- odstęp 2 tyg.,
- leki światło uczulające ( ulotka leku)- retinoidy, tetracykliny,
- zaburzenia krzepnięcia krwi, leki zmniejszające krzepliwość, miesiączka.
Jak przygotować się do zabiegu?
W trakcie konsultacji lekarz lub kosmetyczka wyklucza wszystkie przeciwwskazania oraz omawia przebieg zabiegu i zalecenia po laseroterapii. Należy podać wszystkie znane okoliczności mogące wpłynąć na efekt zabiegu. Aby uzyskać optymalny efekt nie można opalać się 4 tyg. przed zabiegiem, nie pić alkoholu w dniu zabiegu, nie wykonywać peelingów 1 tydzień przed, kremy z retinolem odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem.
Jak wygląda zabieg?
Osobawykonująca zabieg zaczyna od oceny skóry, oczyszczenia jej z makijażu, założenia osłon chroniących oczy pacjenta. Nowoczesna technologia zastosowana w laserze neodymowo-yagowym BIOS i i Pulse i200+ zabezpieczają przed nadmiernym efektem przegrzania skóry dzięki czemu ryzyko uszkodzenia skóry zostało zmniejszone do minimum a efektywność, bezbolesność i szybkość działania osiągnęła maksymalny poziom.
Czy są jakieś objawy uboczne?
W momencie błysku część pacjentów może odczuwać dyskomfort w postaci kłucia, szczypania, pieczenia. Po zabiegu może wystąpić delikatny rumień lub obrzęk, zwiększenie wrażliwości skóry.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Konieczna jest ochrona przed słońcem – nie można się opalać przynajmniej 1 miesiąc oraz stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 30.
Przez 4-5 dni należy unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych- sauna, fitness, masaże, maseczki rozgrzewające, gorące kąpiele oraz nie zażywać środków przeciwzapalnych i przeciwkrzepliwych.
Przez tydzień nie wykonywać pilingów i nie trzeć leczonej okolicy.
Czasami konieczne jest wykonanie serii 2-3 zabiegów w odstępach 2-3 tygodnie.
Co należy robić aby problem naczynek nie powracał?
Skóra naczynkowa, delikatna i wrażliwa to częsty problem estetyczny. Wymaga szczególnego traktowania i nie narażania na czynniki uszkadzające – opalanie, solarium. Konieczna stała, także zimą, ochrona filtrami słonecznymi min 20 SPF. Regularne stosowanie kremów do skóry naczyniowej nie daje spektakularnych efektów, ale opóźnia znacząco powstawanie kolejnych pajączków.
Przy wietrznej, mroźnej pogodzie niezbędna jest zmiana kosmetyków na ochronne lub typowo zimowe. Wskazane jest unikanie dużych różnic temperatur, sauny. Stabilizacja choroby – regularne leczenie nadciśnienia. Unikać należy pikantnych przypraw, ostrych serów, czerwonego wina, mocnej kawy i herbaty- obserwować pojawianie się rumienia i eliminować te czynniki, przy których się nasila.
Skóra naczyniowa to często pierwszy etap trądzika różowatego. Jeśli będzie właściwie pielęgnowana i chroniona to dalsze nasilenie tej choroby może zostać zahamowane na długie lata.